ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

KAMP EKİPMANLARI

Doğa ile iç içe olmaktan keyif alanların en sevdiği aktivitelerden olan kampçılık için çeşitli kamp ekipmanları satılır. Kamp çadırı, taşınabilir mutfak gereçleri, kamp çantası ve kamp tulumu gibi malzemeler eğlenceli ve güvenli bir kamp tatili düşleyenler için olmazsa olmazdır.

Kamp tulumu ya da uyku tulumu seçerken planlanan aktivitenin içeriği dikkate alınmalıdır. Örneğin trekking ya da tırmanış gibi bir aktivite için hafif tulumlara, kışın yüksek ısı yalıtımı özelliği olan tulumlara yönelmek gerekir.

Fonksiyonel uyku tulumu çeşitleri, kamp sırasında üst düzey konfor arayışındakiler için idealdir. Bunun yanı sıra kamp matı, şişme yatak, mat tıpası, şilte, zemin matı, ayak pompası ve yastık gibi malzemeler de tamamlayıcı niteliktedir.

Kamp Tulumu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kamp tulumlarının hafifliği, rahatlığı, ne kadar yer kapladığı ve sıcaklık değerleri, üründen ürüne değişkenlik gösterir. Tulum seçiminde ne tür bir kampa çıkılacağı ve hangi mevsimde gidileceği hesaba katılmalıdır. Dolgu malzemesi, ana ve dış kumaş türü, boyutları ve modelleri farklılaşan uyku tulumları arasından seçim yaparken öncelikle hangi tip tuluma ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz.

Mumya tipi mi, yorgan tipi mi?

Mumya kesim tulumlar ayak kısmına doğru daralır ve darlaşan bölümlerde daha az hava olduğundan daha sıcak tutar. Bu nedenle kışın daha çok tercih edilir. Bu tulumlar hacim olarak da daha az yer kaplar.

Tulumun ne kadar yer kapladığı ve ne denli sıcak tuttuğu iç malzemeye bağlı olarak da değişir. Örneğin kuş tüyü tulumlar hem hafiftir hem de daha yoğun ısı sağlar.Tulumların üzerinde Avrupa standardına uygun olarak AITEX tarafından test edilen ideal sıcaklık değerleri yer alır.

Kışlık uyku tulumu için sıcaklık derecesi, seyahat edilecek coğrafyaya ve mevsime uygun olacak biçimde 4 kategoriye ayrılır: Üst limit, konfor derecesi, alt limit ve ekstrem derecesi. Kamp tulumu seçerken, tulumun konfor derecesinin gidilecek bölgenin gece en düşük sıcaklığından biraz daha düşük olmasına dikkat edin.

Kamp için uyku tulumu, kadın ve erkekler için ayrı üretilir. Bunun temel sebebi kadın ve erkeklerin farklı vücut ısılarına sahip olmasıdır. Cinsiyete göre tulum seçmenin yanı sıra tulum boyutlarını da dikkate almak gerekir. Omuz genişliği ve beden uzunluğu anatomik yapıya uygun olan tulumlar, vücudu sıcak tutma noktasında çok daha etkili olacaktır.

İyi bir kamp matında olması gereken özellikler, Şişme Yatak ve Mat

Mat, kampçılar için önemli olan kamp malzemeleri arasında yer alır. Kamp matı, uyku tulumu ile zemin arasındaki izolasyon malzemesi olarak tanımlanabilir. Hem yastıklama hem de yalıtım anlamında son derece önemli olan bu ürünlerin manuel şişme kamp matı, otomatik şişme kamp matı ve köpük kamp matı çeşitleri bulunur

Bir kamp matının iyi olması, yapısal niteliklerin yanı sıra kullanım amacına uygun olması ile doğru orantılıdır. Örneğin, araçla gidilen kamp tatilinde alan ya da ağırlık limiti olmayacağından yüksek performanslı ve konfor öncelikli şişme kamp matı ve şişme yatak modellerini tercih edebilirsiniz.

Şayet kamp çantası / sırt çantası ile kamp tatili düşünüyorsanız matın ağırlığını ve uyunacak alanın zemin özelliklerini dikkate almanız gerekecektir. Matların uzunluğu, genişliği, ağırlığı, yalıtım değerleri ve dayanıklılığı birbirinden farklıdır.

Matlarda 120 cm (kısa), 183 cm (standart) ve 190 cm (uzun) olmak üzere üç boy çeşidi ve 51 cm, 64 cm, 76 cm olmak üzere üç genişlik standardı bulunur. Uyku tulumu kamp için en elzem ürün olmasa da şişme yatak veya uyku tulumu ile hava koşullarını düşünerek kampa gitmenizi öneririz. Bu tarz yapısal nitelikler, hem taşıma hem de kullanma sırasında konforu etkiler. Kamp tulumu ve kamp matı alırken hem ihtiyaçlarınızı hem de kamp yapılacak alanın gerekliliklerini göz önünde bulundurmaya önem vermeyi ihmal etmemelisiniz.