ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Kilim

Geçmişten günümüze uzanan kilimler, her aile ve her ev için büyük bir önem taşımaktadır. Kilim modelleri birbirinden farklı renkleri, desenleri ve motifleriyle herkes için farklı birer anlam oluşturur. Kullanılan kuşlar, çiçekler ve diğer birçok kilim motifleri kilimlerin şıklığını desteklemektedir. Kilimler sunduğu kullanım kolaylığı, rahatlığı ve şıklığıyla evlere zarafet kazandırmaktadır. Hızlı yaşam koşulları içerisinde herkesin tercih edebileceği kilimler bulunmaktadır. Mekanlara kolay bir şekilde uyum sağlaması, dayanıklı yapıları ve pratik bir şekilde temizlenebilir olmaları kilimlerin günlük yaşamdaki yerlerini da genişletmektedir. Pamuklu, tiftik ve pek çok farklı malzemeden oluşan geniş üretim yelpazesiyle kişisel zevk ve beğenilere göre sunulmaktadır. Kilim modelleri modern, nostaljik, coşkulu ya da sakin duyguları yansıtan farklı desenleriyle seçim tercihlerini de kullanıcılarına bırakmaktadır.

Mutfaklardan salonlara, balkonlardan çocuk odalarına kadar birbirinden farklı kilimlerle her yere uygun bir tarz oluşturabilmek mümkündür. Kilimler çoğunlukla yaz aylarında tercih edilse de küçük boyutları ve kolay temizlenebilir olma özellikleriyle kimileri için dört mevsim vazgeçilmez parçalar arasında yer almaktadır. Yazlık kilim seçenekleri arasında yer alan ince kilim modelleri, yaz aylarında evin her yerinde kullanılabildiği gibi balkon keyifleri için de tercih edilmektedir. Sıcak havaların enerjisini balkonlara taşıyan kilimler sayesinde cıvıl cıvıl bir görünümün hakim olduğu balkonlara kolaylıkla sahip olunabilir. Etnik ve modern motifleri bir arada sunan kilimler, hem şık hem de rahat konseptlerin elde edilmesinde yardım etmektedir. Farklı renklerde bulunabilecek kilimlerin kışın soğuk havalarında da kullanmak isteyenler için yün kilim tasarımları güzel birer seçenek sunmaktadır. Yünün sıcak dokunuşlarının yanında dayanıklı yapılarıyla da uzun süreler boyunca kullanım imkanı tanımaktadır. Bakteri tutmama özelliğine sahip yünler, çocuk odaları için de iyi birer seçenek olmaktadır.

Kilimler genellikle yer dizaynında kullanılsa da farklı tarzları denemeyi sevenler için duvar ve divanlarda da öne çıkmaktadır. Göze hitap eden motifleriyle pamuklu kilim modelleri duvarlarının renklenmesini isteyenler için ideal seçenekler arasındadır. Her türlü zevke ve ihtiyaca uygun olarak şekillenen pamuk kilim modelleri, sahip oldukları yumuşacık yapılarıyla da sıklıkla tercih edilmektedir. Birden fazla kilimin duvarlara asılarak hoş bir koleksiyon görünümü de elde edilebilir. Kilimler estetik zevklerin yansıtıldığı ve kişisel tarzların ön plana çıktığı dekoratif aksesuarlar arasında yer almaktadır. Her mekana kolaylıkla uyum sağlayan kilimler yaşam alanlarının en gerekli parçalarından biri haline gelmekle birlikte, o yaşam alanını güzelleştiren noktalardan da biri konumundadır. Şık ve renkli kilimlerle evin her alanında ve farklı mekanlarda kilim kombinleriyle dekorasyonlar desteklenebilmektedir. Kullanılacak odaların boyutlarına, mobilyalarına ve dekorasyon tarzına göre seçilecek kilimlerle sıcak bir atmosfer yakalanabilir. 

Farklı Tarzlara Özel Kilim Motifleri

Renkli, sade, klasik, modern, dokuma ya da pamuklu kilim tasarımları sahip oldukları motifler açısından da geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Kişisel tarz ve beğenilerin dikkate alınarak tasarlandığı kilim motifleri, herkese kendi tercihlerine bağlı olarak dekorasyonunu tamamlama imkanı tanımaktadır. Geometrik şekillere sahip olan ve renkli görünümüyle dikkatleri üzerine çeken modern kilim modelleri, hemen hemen her stile kolaylıkla uyum sağlamaktadır. Geniş alanlarda da tercih edilen çiçekli kadife kilim çeşitleri de modern görünümü yakalamak isteyen mekanlarda öne çıkmaktadır. Kilimler genellile evde kullanım için tercih edilse de modern ve şık dokunuşlara sahip tasarımlarıyla ofis ve iş yerlerinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Zamansız çizgilere sahip olan modern kilimlerle çağdaş yaşamların öyküsü evlerde yeniden hayat bulur.

Konforlu bir dekorasyon fikri sunan kilimler arasından her zevke ve beğeniye uygun bir model bulabilmek mümkündür. Yazlık kilim özelliğiyle de öne çıkan ve hasırın doğal görünümünün kilim şıklığıyla buluştuğu modeller, sıcak yaz günlerinde balkon ve hollerin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Kilimler otantik, yazlık ve yuvarlak tarzlarda bulunabilen mutfak kilimi tasarımlarıyla da tüm dikkatleri üzerine çekmektedir. Otantik kilim modelleri; özellikleri, motifleri ve farklı hoş tarzda çizgileriyle evlerin döşenmesinde yardımcı olmaktadır. Özel hissettirecek renk ve çeşitlere sahip olan kilimlerin yıkanabilir özelliği de kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Yaşam alanlarında geleneksel ve etnik bir ortam yaratmak istendiğinde en fazla tercih edilen modeller arasında yer almaktadır. Kullanılan her bir renk ve desen, özel ve özgün motiflerle birleşerek cezbedişi bir hale gelmektedir. Kilim desenleri kadar kilimlerde kullanılan saçaklar da ortamlara şık bir görünüm katmaktadır. Saçaklı kilimler geleneksel veya modern mekanlarda, nostaljik bir görüntü elde edilmek istendiğinde sıklıkla tercih edilmektedir. Klasikten vazgeçmeyenler için de ideal bir kullanım sunan kilimler, aydınlık ve hoş mekanlar elde etmek için kullanılabilir.

Eski kilim modelleri üzerinde her bir motifin ayrı bir anlamı bulunmaktadır. Kilimlerin üzerinde yer alan modeller, kötülüklerden ve nazardan korunmak amacıyla farklı semboller taşımaktadır. Anadolu’dan izler taşıyan ve kendine özgü ögelerini barındıran motiflere sahip kilimler sayesinde mekanlara yeni bir hava katılabilmektedir. Yaşam alanlarına yeni bir hava kazandırmak ve yeni anlamlar katmak istenildiğinde dekorasyonda etnik kilim dokunuşları tercih edilebilir. Dekorasyonda etnik dokunuşlarını eski kilim modelleri ile birleştirmeyi sevenler için vintage kilim modelleri de sıklıkla kullanılmaktadır. Vintage desenlerin hakim olduğu uzun kahverengi kilim çeşitleri, koridor ve balkonlarda kullanılarak da şık bir görünümün elde edilmesinde etkili olabilir. Konforlu kullanımlarıyla her dönemin gözdesi olan kilimler, işlevsel kullanımlarıyla da tercih edilmektedir. Çift taraflı kullanılabilme imkanı tanıyan kilimler, büyük ya da küçük pek çok mekanda dekorasyonu tamamlayıcı bir unsur olarak da önem kazanmaktadır.

Evin Her Köşesine Uygun Kilim Modelleri

Kilimler yaşam tarzlarını dekoratif desenlere yansıtacak renklere sahip olmak üzere klasik, modern ya da doğal bir ortama kavuşulmasını desteklemektedir. Geniş renk ve desenlerle oturma odası, misafir odası yanı sıra banyo ve hol gibi kullanım alanlarında da tercih edilen kilimler geniş bir kullanıma sahiptir. Evlerin her köşesinde kullanılabilen kilim modeller canlı ve sıcak renkleriyle içleri ısıtmakla birlikte, güzel bir hediye seçeneği de oluşturmaktadır. Her odanın ve her evin kendine ait bir tarzı bulunmaktadır. Kilim tercihinde bulunurken de bu tarza uygun dokunuşlara sahip kilimlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Dekorasyon evin girişinde başlayarak tüm odalara yayılan bir bütünlüktür. Bu nedenle de antrelerde kullanılabilecek dekoratif kilim modelleriyle tüm eve yayılan bir şıklık elde edilebilir. Özellikle kaymaz kilim modelleri antrelerde rahat bir kullanım olanağı sunar. 

Ev içerisinde en fazla zamanın geçirildiği salon ve oturma odalarının dekorasyonları, hissettireceği enerji açısından önem taşımaktadır. Salon içerisinde uygulanan dekorasyon stiline göre mobilya ve perdelere karar verilirken, renk ve tarz açısından tam bir bütünlük oluşturabilmesi için kullanılacak kilim halı seçimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Salon veya oturma odalarının zemininde kullanılacak kilimler, renkli desenlere sahip ya da sade ve şık, geleneksel motiflerin ağırlıkta olduğu ya da modern dokulara sahip olmak üzere farklı tarzda bulunabilmektedir. Soft renklerin hakim olduğu minimal bir çizgiye sahip salonlarda tek renk ve desensiz salon kilimleri tercih edilebilir. Beyaz kilim modelleri, sade desenleri ve tek renkten oluşan yapıları sayesinde salonlarda modern bir görünüm elde edilmesinde de yardımcı olmaktadır. Oturma odalarında zıt renklerin birbiriyle olan uyumlarından da yararlanılabilmektedir. Siyah beyaz kilim modelleriyle asaleti ve şıklığı salon ya da yatak odalarında sergileyebilmek mümkündür. Siyah beyaz kilim çeşitleri genellikle klasik dokularıyla ön plana çıksa da dekoratif desenlerle bir araya getirildiğinde modern görünümlerin elde edilmesini de sağlayabilir.

Modern mutfak kilimi kaymaz ve yıkanabilir olma özellikleriyle oldukça tercih edilen modeller arasındadır. Özellikle mutfak için tercih edilen kilim çeşitlerinin arasında yıkanabilir kilim modelleri ön plana çıkmaktadır. Yıkanabilme özelliğine sahip olan kilimler kirlenme olasılığı daha yüksek ortamlarda kullanılarak, temizlikte pratiklik kazanılmasında etkili olmaktadır. Hasır kilim modelleri el dokuması ve zengin görüntüsü ile ilgiyi üzerine toplarken mekanlarda kendine has bir tarzın oluşturulmasında da yardımcı olur. Çoğunlukla mutfak kilimi olarak tercih edilir ve yıkanabilir özelliğiyle kolaylık sağlarken, şıklığıyla mutfaklara değer katan bir seçenek sunar. Modern görüntüden hoşlananlar için mutfaklarda hasır kilim tasarımları sıklıkla tercih edilmektedir. Şık bir atmosfer oluşturmada yardımcı olan kilimler, kullanışlı yapılarıyla da ev dekorasyonunda öne çıkmaktadır. Yaşam tarzını yansıtan en önemli dekorasyon parçaları arasında yer alan kilimler, sahip olduğu geniş çeşitlilikle kilim fiyatları açısından da her bütçeye uygun olarak tasarlanmaktadır.

Farklı Renk Ve Boyutta Kilim Çeşitleri

Evin hemen hemen her köşesinde kullanılabilecek olan modern detaylara sahip kilimler kare, dikdörtgen ya da yuvarlak kilim özelliklerine sahip olabilmektedir. Diğer kilim çeşitlerine oranla daha küçük bir yapıda bulunan yuvarlak kilim modelleri sıklıkla kapı girişlerinde ya da tekli koltuk önlerinde kullanılmaktadır. Çeşitli renklerin bir arada kullanıldığı yuvarlak detaylara sahip kilimler, tek rengin hakim olduğu mobilyalarla tamamlandığında, şık ve modern bir görünümün elde edilmesinde yardımcı olmaktadır. Canlı renkleri tercih edenler için özel olarak tasarlanan ve desen seçenekleriyle de bütün mekanlara uyum sağlayabilen dokuma kilim modelleri, sadece iç mekanlarda değil dış mekanlarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Kolayca yıkanabilen dokuma kilimler, piknik kilimi ve balkon kilimi olarak da öne çıkmaktadır. Uzun ve dar modelleriyle öne çıkan kilim yolluk çeşitleri de balkon için kilim seçilirken tercih edilen modeller arasında yer almaktadır.

Kilim dokuma özellikleriyle farklı boyutlarda da bulunabilmektedir. Özellikle arabalarda kullanılan koltuk kilimi, rahat bir oturuş için de tercih edilmektedir. Kullanılacak alanın boyutlarına uygun olarak bulunabilecek kilimlerle günlük yaşam alanları konforlu bir kullanım mekanına çevrilebilmektedir. Kesme koridor kilim modelleri ise kişisel tercihlere göre farklı şekillenebilen köşeleriyle mekanlara aydınlık bir görünüm kazanmasında yardımcı olmaktadır. Büyük kilim modelleri arasında yer alan 6 metrekare kilim çeşitleri genellikle geniş salon ve oturma odaları için tercih edilebilirken, orta sehpaların ve yemek masalarının altında kullanıma uygun olmaktadır. Karışık renklerin kullanıldığı çizgili kare kilim modelleri genellikle yatak odalarında kullanılarak, yatak ve mobilyalardan arta kalan zeminlerin kaplanmasını sağlamaktadır. Dokusu ve gözenekli yapısı sayesinde dokuma kilim çeşitleri, çocuk odalarında kullanım açısından da ideal bir konumda bulunmaktadır. Çocukların sevecekleri tasarımların bulunduğu kilim modelleriyle odada vakit geçirmek de çok daha eğlenceli bir hale gelebilir.

Renkli kilim modellerinin içerisinde genellikle karşılaşılan renkler, canlı ve parlak renkler olmaktadır. Kırmızı, mor, turkuaz ve pembe kilim tasarımları, kullanılan alanların imajının yenilenmesinde de rol oynamaktadır. Yatak odalarında ve banyolarda tercih edilen peluş kilim çeşitleri de renkli kilim modelleri arasında öne çıkmaktadır. Renkli görünümlerinin yanında yumuşak dokularıyla da rahat bir kullanım sunan peluş kilimler, büyük ebatlarda da tasarlanmakla birlikte genellikle küçük kilim çeşitleri arasında en fazla tercih edilen modellerdendir. Geleneksel kilim motifleri ile bezenen Türk kilimi de hem sunduğu farklı boyutlar hem de motiflerinde saklı desenlerle en sık kullanılan kilimlerdedir. El dokuması kilimlerin özelliklerini üzerinde barındıran Türk kilimi, zamansız kullanımıyla mekanlara hem modern hem de geleneksel izleri yansıtabilmektedir. Desenlerinde bulunan incelik ve kullanılan renklerin canlılığıyla enerjik görünümlerin elde edilmesini sağlamaktadır. Geleneksel detaylara sahip Türk kilimleri klasik, hereke ve modern motiflerle işlenerek modaya ve her tarza uygun bir şekilde bulunabilmektedir. Her biri ayrı bir görsel şölen olan kilimlerle mekanlara canlılık ve enerji kazandırılabilir.

Tek Renk ve Şık Dekoratif Kilim Seçenekleri

Canlı ve parlak renklerin yanında minimal dokunuşları sevenler için tek renkten oluşan kilimler güzel birer seçenek sunmaktadır. Hemen hemen her renkte bulunabilen kilimler arasından, kullanılacak ortamın sahip olduğu özelliklere bağlı olarak tercihlerde bulunulabilir. Kolay temizlenebilir olma özelliğiyle kullanım kolaylığı sağlayan ve narin görünümüyle de dikkatleri üzerine çeken gri kilim modelleri, göz yormayan yapısıyla da özellikle salon ve çalışma odalarının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Az ışık alan ya da dar mekanlarda kullanıldığında ortamın daha geniş ve havadar gözükmesinde etkili olan düz renk krem kilim modelleri de dekorasyonda sadelikten yana olanların ilk tercihleri içerisinde bulunmaktadır. Yazlık kilim seçenekleri arasında da ön plana çıkan beyaz kilim tasarımları ise dekorasyonda sade ve modern bir görünüm elde edilmek istendiğinde kullanılabilir. Pastel tonların hakim olduğu kilimlerle dinginlik çok daha etkileyici bir şekilde hissedilebilir. 

Dekorasyonda koyu renk kullanmayı sevenlerin vazgeçilmezleri arasında yer alan siyah rengi, kilimlerle kullanılarak da asil bir görünüm kazanılmasını desteklemektedir. Siyah kilim, farklı renklerle bir arada olabileceği gibi düz renk olarak da farklı kilim tasarımlarında kullanılmaktadır. Özellikle geniş ve aydınlık alanlarda kullanıldığında son derece modern bir çizginin elde edilmesini sağlayan siyah kilim modelleri, sahip oldukları desenler açısından da son derece geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Sade ve yalın mobilyaları canlı bir renkle tamamlamak için ise kırmızı kilim tercih edilebilir. Harekete ve enerjiye ihtiyacı olan odalarda kırmızı renginin enerjisinden yardım alınabilir. Tek renkten oluşan kırmızı kilim modellerinin yanında farklı renklerle desteklenerek motiflerin elde edildiği dekoratif kilimlerle de hoş bir görünüm oluşturulabilir. Balık sırtı, zikzak ve petek gibi farklı desenlerle bezenen kırmızı kilimler, sade renklerle tamamlanan dekorasyonlara hareket kazandırılmasında etkili olmaktadır.

Ev veya iş yerinin dekorasyonunda farklı renkler kullanmayı sevenler için kilimler birbirinden değişik ve tarz seçenekler sunmaktadır. Hemen hemen her tonda bulunabilecek mavi kilim modelleri, renkli tasarımları ev dekorasyonuna taşımak isteyenler için ideal modeller arasında yer almaktadır. Yeşil rengi de mavi kilimlerin yanında siyah ve beyaz gibi tonlarla desteklendiğinde farklı desenleriyle tüm dikkatleri üzerine çekmektedir. Yeşil kilim modelleri, doğanın dinlendirici özelliğini yaşam alanlarına taşımak isteyenler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle rustik tarzı sevenler için yeşil rengin hakim olduğu kilimler, zemin dekorasyonunun vazgeçilmez parçaları arasında yer almaktadır. Tek renk veya açık renk mobilyaların hakim olduğu alanlarda kullanılan kilimlerle ortama bir renk cümbüşü kazandırılabilir. 

Yaşam alanlarınızda değişikliğe gitmek istediğinizde ya da dekorasyonlarınızı yenilemek istediğinizde kendi tarzınıza uygun kilim modellerini Trendyol üzerinden inceleyebilirsiniz. Renk, model, motif ve doku açısından birbirinden farklı seçenekler sunan kilim tasarımlarına avantajlı fiyatlarla sahip olmak için hemen sipariş verebilirsiniz.

Kilim ve halı birbirinden oldukça farklıdır. Kilim modelleri, halıya göre oldukça ince olur. İnsanların rahat ve sıcak bir zemin arayışı üzerine ortaya çıkan kilimler tarihte ilk defa Türkler tarafından dokunmuştur. El dokuma kilim ev dekorasyonunda oldukça önemli bir yer tutar. Kilimin dokunmasında kullanılan iplik cinsi kilimin kalitesini belirleyen başlıca faktörlerden biridir. Dokuma kiliminizi kullanacağınız odaya göre malzemeden seçerseniz daha uzun süreli ve daha rahat bir kullanım elde edebilirsiniz.

Günümüzde sıklıkla modern kilim tercih edilmektedir. Modern kilim modelleri kaymaz özellikleri ve yıkanabilir kilim olma özellikleri sebebiyle oldukça populerdir. Dokuma kilim ile birlikte küçük boyutlu kilim parçalarının birbirlerine dikilmesi sonucu oluşturulan patchwork kilim modelleri de oldukça popülerdir. Kilimlerin kaymama özelliği oldukça önemlidir. Kaymaz kilim olma özelliği özellikle çocuklu evlerde çocukların güvenliği açısından önem taşır.

Kilim satın almak için Bee.com.tr'de kilim çeşitlerini renk, desen ve fiyat özelliklerine göre sıralayarak ihtiyacınıza ve zevkinize en uygun modeli kolayca seçebilirsiniz. Bukle kilimyazlık kilimpamuklu kilimetnik kilimotantik kilim ve yuvarlak kilim gibi kilim modellerini en uygun fiyatlarla sunuyor. En uygun kilim fiyatları ve eski kilim fiyatları ile Bee.com.tr'de.