ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Optik, Dürbün, Teleskop, Büyüteç, Mikroskop, Elektronik ürünler gibi ihtiyaçlarınızı güvenli ve kaliteli bir hizmet ile size sunuyoruz.

Amacımız kaliteli ürünleri bizi tercih eden müşterilerimiz ile buluşturmak. 

ELEKTRONİK ÜRÜNLER

Doğa sporları için özel olarak üretilen elektronik ürünler, spor deneyiminizi en üst seviyeye çıkarmayı amaçlayan oldukça kullanışlı araçlardır. Dağcılık, kaya tırmanışı, kamp, sualtı dalıcılığı gibi birçok doğa sporunu sizin için daha kolay ve güvenli hale getiren bu elektronik ürünler; kamp lambaları, kol saatleri, telsizler ve balık bulucu sonarlar gibi birçok farklı çeşidi kapsar. Bu elektronik ürünler, kullanım amacı ve yerine göre farklılık gösterirken hepsinin ortak amacı size daha güvenli ve kontrollü bir spor deneyimi yaşatmaktır. Birçok doğa sporunda ihtiyaç duyacağınız bu ürünleri satın almadan önce kapsamlı bir araştırma yapmak oldukça faydalı olacaktır.

OUTDOOR ELEKTRONİK ÜRÜN ÇEŞİTLERİ

Outdoor ekipmanları ve aksesuarları, çadır, mat ve çeşitli spor kıyafetlerini içerdiği gibi aynı zamanda elektronik ürünleri de kapsar. Bu ürünler; kamp lambası, amatör telsiz, walkie talkie gibi pil, batarya veya şarjla çalışan ve spor deneyiminizi kolaylaştıran çeşitli cihazlardan oluşur. Kampçılık ve mağaracılık gibi karanlık ortamlarda da bulunmanızı gerektiren sporlar için kafa lambası, pusula ve el feneri gibi ürünler, hem doğru bir yolda ilerlemeniz için hem de güvenliğinizi sağlamanız açısından oldukça önemli ve faydalıdır. Doğa yürüyüşü ve koşu gibi sürekli hareket halinde olduğunuz sporlarda ise size ağırlık yapmayacak ve hareketlerinizi kısıtlamayacak kol saati ve kablosuz kulaklık gibi ürünler, spor deneyiminizi iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

KAMP LAMBASI ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Keyifli bir kamp deneyimi yaşamak isteyenlerin vazgeçilmezlerinden biri olan kamp lambasının birçok farklı modeli bulunur. Boyut, enerji kaynağı ve tasarım açısından çeşitlilik gösteren kamp lambalarını satın alırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli noktayı göz önünde bulundurmakta fayda var. Örneğin, kamp lambanızın boyutunu çadırınızın büyüklüğüne göre ayarlamanız, yer tasarrufu açısından oldukça faydalı olacaktır. Uzun bir süre için kamp yapmayı düşünüyorsanız, güneş enerjisi ile çalışan bir kamp lambası tercih etmeniz ise sizi pil israfından kurtaracaktır. Bunların yanı sıra seçeceğiniz lambanın aydınlatma mesafesini göz önünde bulundurmak da oldukça önemlidir.

DÜRBÜN MODELLERİ

Görüntüyü yakınlaştırma ve soluk cisimleri daha net gösterme özellikleriyle bilinen dürbünler, yer gözleminden gökyüzü gözlemine kadar birçok farklı alanda tercih edilir. Sağladıkları kolay taşınabilirlik ve hızlı kullanım özellikleriyle dürbünler, netleme ya da dürbün sıfırlama gibi ayarlar yapıldıktan sonra hemen kullanılabilir. Kullanım amacına göre yapılan doğru bir dürbün tercihi, doğa gözlemleri ya da kampçılık etkinliklerinden keyif almanıza yardımcı olur.

DÜRBÜN NEDİR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Dürbün temel olarak çıplak gözle görülmesi zor ya da mümkün olmayan cisimleri incelemeye yarayan, dürbün çeşidine göre farklı tür merceklerden oluşan bir tür gözlem ekipmanıdır. Görüntü yakınlaştırmanın yanı sıra ışık toplama kabiliyetleri sayesinde çıplak gözle soluk gözüken bazı cisimlerin daha rahat gözlemlenmesi de dürbünlerin en büyük avantajlarından biridir. Dürbünlerin açıklık ve yakınlaştırma oranları arasındaki denge dürbün çeşitlerine göre geniş bir ölçekte değişiklik gösterir. Bu sayede farklı tasarımlardaki dürbünler, yer ve doğa gözlemlerinden gökyüzü gözlemlerine kadar farklı alanlarda kullanılabilir.

Dürbün çeşitleri yer dürbünü, gök dürbünü ve av dürbünü gibi farklı kategorilere ayrılır. Yer dürbünlerinde görüntünün düz biçimde gözlere aktarılabilmesi için prizmalar kullanılabilir. Benzer prensiple çalışan gök dürbünlerinde önemli etken yakınlaştırmadan çok açıklık oranı olduğu için bu tür dürbünlerin mercek ve lensleri buna göre tasarlanır. Bu nedenle kolay taşınabilirlik ve hafiflik gibi özellikler gök dürbünlerinde her zaman bulunmayabilir. Av malzemeleri ve ekipmanları arasında mutlaka bulunması gereken av dürbünleri ise hafif ağırlıklarda ve nispeten küçük boyutlarda tasarlanır. Bu sayede doğa yürüyüşleri veya avcılık sırasında kullanıcıya avantaj sağlayan ucuz dürbün olarak tercih edilirler. Dürbün çeşitleri ve fiyatları, tüm bu etkenlere göre değişiklik gösterir.

EN İYİ DÜRBÜN NASIL OLMALI?

En iyi dürbün seçimi yapmak için dürbünün kullanım amacını iyi belirlemeniz gerekir. Çünkü dürbün özellikleri, dürbün markaları ve modellerine göre değişiklik gösterir. Gökyüzü gözlemleri için tasarlanan bir dürbünde yakınlaştırmadan çok ışık toplama değerine (açıklık) daha fazla önem verildiği için yer gözlemlerinde maksimum performansı elde edemeyebilirsiniz. Bu nedenle dürbünü hangi tür gözlem için kullanacağınızı belirledikten sonra dürbünün yakınlaştırma ve açıklık oranlarını incelemeye başlayabilirsiniz. Örneğin 10x42 oranındaki bir dürbünde çarpının solundaki sayı yakınlaştırma oranını, sağındaki sayı ise açıklık oranını ifade eder. 10 kat büyütme oranına ve 42 mm objektif açıklığına sahip bir dürbün, doğa ve av gözlemleri sırasında ideal gözlem konforunu sağlar. Bununla beraber 8x25, 10x32 dürbünler de doğa ve av gözlemleri için ideal dürbün çeşitleri olarak görülür. Bu dürbünleri dağcılık ekipmanları olarak da düşünebilirsiniz.

Daha uzak mesafeli gözlemler için ise 20x40, 20x80 gibi oranlar tercih edilebilir. Ancak yakınlaştırma oranı arttıkça dürbünlerin ağırlıklarının da artacağı ve gözlem sırasında görüntüde titreme yaşanacağı unutulmamalıdır. Profesyonel dürbün olarak da adlandırılan bu ürünler, yüksek yakınlaştırma oranı sayesinde çok daha uzak mesafeleri gözlemlemeyi mümkün kılar ancak bir tripod (üç ayak) kullanmanız gerekebilir. Dürbün fiyatları, dürbün markaları ve yakınlaştırma/açıklık oranlarına göre de değişiklik gösterir. Dürbün fiyatları ve özellikleri arasında en iyi dürbün tercihini bunlara göre yapabilirsiniz. 

DÜRBÜN AYARI NASIL YAPILIR?

Kolay kullanımları sayesinde dürbünlerin ayarı oldukça hızlı biçimde yapılabilir. Bir dürbünde yapılması gereken en önemli ayar, netlik ayarı olarak karşınıza çıkar. Dürbünlerin merkezinde bulunan netlik ayarlama aparatı, her iki göz merceğinin de ileri geri biçimde hareket ettirilmesini sağlar ve bu sayede odaklama ayarı kolaylıkla yapılabilir. Bununla beraber ayar gerektirmeyen dürbünleri de tercih edebilirsiniz. Küçük dürbün ve mini dürbün olarak da adlandırılan dürbünlerin bazılarının odaklama ayarları önceden yapılmış durumdadır. Mini dürbünler, dürbün fiyat ve performans dengesi bakımından doğa gözlemcileri tarafından sıklıkla tercih edilir. 

DÜRBÜN SIFIRLAMA NASIL YAPILIR?

Dürbün sıfırlama işlemine çoğunlukla avcılık dürbünleri için ihtiyaç duyulur. Av tüfeklerinin üzerine monte edilen dürbünlere sıfırlama yapmak, atışlarda hedefi daha kolay bulmak için önemlidir. Sıfırlama işlemi için referans ya da lazer yöntemleri kullanılabilir. Atış yapıldıktan sonra dürbünün merkezi atışın geldiği noktaya yukarı-aşağı ve sağ-sol ayar kollarıyla denk getirilir. Böylece dürbün sıfırlama işlemi tamamlanır. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR