Pilates Ekipmanları.

Yaptığınız spor ne olursa olsun ve nerede spor yapıyorsanız yapın doğru aksesuarları kullanmak sadece performansınızı artırmakla kalmıyor, olası spor sakatlıklarının da önüne geçiyor. Kardiyo ve fitness antrenmanları, yoga, pilates ya da meditasyon yapan herkes için mutlaka doğru bir spor matı bulunuyor. Matlar çok yönlü bir aksesuar olmasına rağmen her mat her tür egzersiz için tamamen uygun olmayabiliyor.

Spor matları uzmanlar tarafından vücudunuz için destek ve altınızdaki zemin için koruma sağlayan yararlı bir aksesuar olarak tavsiye ediliyor. Egzersiz matları, antrenmanınız sırasında rahat etmeniz ve performansınızı daha yukarılara taşımanız için her antrenman türüne özel olarak tasarlanıyor. Her antrenman türü için farklı düzeylerde destek gerekiyor. Doğru spor matı sayesinde sakatlanma riskiniz azalırken özellikle zemin egzersizleri gerektiren antrenman programınızda performansınız artabiliyor.

EGZERSİZ MATI KAÇ MM OLMALIDIR?

Genellikle spor salonu matı olarak da bilinen egzersiz matları çok çeşitli aktiviteler için kullanılabiliyor. Kullanılacağı spor aktivitesine bağlı olarak kalınlığı 25 ila 75 mm arasında değişiyor. Egzersiz matları vücut ağırlığı egzersizleri için kullanılabilecek şeklide tasarlanıyor ve ve genellikle ağır egzersiz ekipmanları veya serbest ağırlıklar için önerilmiyor. PVC’den üretilen ve kolaylıkla temizlenebilen egzersiz matları, vücuda zarar verebilecek her türlü zemin etkisini yok edecek kadar kalın bir yapıda olmaları sayesinde egzersiz sırasında oluşabilecek sakatlıkların önüne geçiyor.

YOGA MATI NASIL OLMALIDIR?

Bir yoga matının amacı kaymayı engellemesi ve kolayca taşınmasıdır. Birçok farklı yoga türü olduğu için yoga matı da farklı şekillerde olabiliyor. Örneğin; esneklik ve daha iyi bir kavrama üzere standart bir PVC yoga matı kullanılabiliyor. Bununla birlikte sıcak yoga uygulamak istiyorsanız teri emmesi ve kaymayı engellemesi için havlu tarzı yüzeye sahip bir mat tercih edilebiliyor. Ayrıca kenevir ve pamuk gibi biyolojik olarak parçalanabilir liflerden yapılmış yoga matları da bulunabiliyor. İdeal kaymayan yoga matı kalınlığı 3 mm ila 6 mm arasında kabul ediliyor. Yoga matında hijyen, su ve sabunla silinerek kolaylıkla sağlanabiliyor. Ayrıca ince yapıları katlanabilmelerine ve kolayca taşınabilmelerine imkân veriyor. Decathlon birden fazla yoga matı fiyat seçeneğiyle kullanıcıların beğenisini kazanıyor.

PİLATES MATI NASIL OLMALIDIR?

Pilates matı yoga matından biraz daha kalın. Kalınlığı ortalama 15 mm olan pilates matlarının boyu da yoga matlarından uzun olarak tercih ediliyor. Vücudu desteklemek ve mükemmel derecede kavrama sağlamak üzere tasarlanan pilates matları iki farklı yüzeyden oluşabiliyor. Alt yüzey zemini kavrayan ve kaymayan bir yapıda tasarlanırken üst yüzey pilates hareketlerindeki yumuşak geçişlere izin veren ve kayan bir yüzey oluyor. Yoga matından farklı olarak pilates matı genellikle egzersiz salonu tarafından temin edildiği için kolayca temizlenmesi oldukça önemli bir detay olarak göze çarpıyor. Bununla birlikte evde spor yapmayı sevenler ya da egzersiz salonlarında kendi matını kullanmaya tercih edenler için Decathlon’da birçok pilates matı fiyat seçeneği bulunuyor. Katlanabilir pilates matı tercih eden kullanıcılar istedikleri her yerde ve her zaman pilates yapabiliyor.

Evde kullanılan matları temizlerken çok fazla deterjan kullanmamaya dikkat etmek gerekiyor. Çünkü deterjan, mat üzerinde kaygan bir kalıntı bırakabiliyor. Eğer kalıntı fark ederseniz matı kalıntı gidene kadar suyla hafifçe silmek gerekiyor. Matı yıkadıktan sonra üzerine bir havlu koymak ve havluyu içinde bırakarak katlamak matın formunu koruyarak kurumasını sağlıyor. Mat kuruduktan sonra havlu çıkarıldığında matınız ilk günkü gibi temiz ve işlevsel bir şekilde kullanılabiliyor.

EGZERSİZ MATI FİYATLARI NELERDİR?

Egzersiz matı fiyatları kalitesi, kalınlığı ve boyutlarına göre değişebiliyor. Decathlon egzersiz matı fiyat performans ilişkisi bakımından kullanıcılara en iyi seçenekleri sunuyor. Decathlon’da işlevsellik özelliğinin yanı sıra kişiliğinizi de yansıtan renk ve tasarımlarda oldukça geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor. Temizliği, taşınması ve saklanması kolay olan matlar arasında ihtiyacınıza göre seçim yapmak size kalıyor.