ÇOCUK SCOOTER

Kaykayın pratikliği ile bisikletin dengeli sürüş özelliğini birleştiren scooterlar, özellikle çocukların çok ilgisini çekiyor. Çocukların gözünde hızlı ve eğlenceli bir oyuncak olan scooter, beden gücü ile çalıştığı ve tek ayakla ittirilerek ilerlediği için aynı zamanda bir spor aktivitesi olarak da değerlendiriliyor. Çocuklar scooter sürerken, başta ayak ve bacak kasları olmak üzere neredeyse tüm kasları çalışıyor, denge kabiliyetleri artıyor, psikomotor becerileri gelişiyor ve el-göz koordinasyonları güçleniyor. Sen de çocuğuna eğlenceli bir “oyuncak” almak ya da bir çocuğa hediye etmek istersen scooterlara mutlaka bir göz atmalısın.

ÇOCUKLAR İÇİN SCOOTER NASIL SEÇİLİR?

Çocuklar için scooter seçiminde önemli ölçütlerin başında yaş aralığı ve fiziksel yeterlilik geliyor. Çocuklar, hareket ve denge kabiliyeti kazanmaya başladığı 2 yaşından itibaren scooter sürebilir. Erken çocukluk döneminde edinilen scooter sürme alışkanlığı, ilerleyen yıllarda denge ve fiziksel güç gerektiren diğer sporlara da yatkınlık kazanılmasına yardımcı oluyor. Dolayısı ile küçük çocuklara alınacak ilk scooter son derece önemli.

ÜÇ TEKERLEKLİ SCOOTER MODELLERİ

2 - 4 yaş arası çocuklar için üç tekerlekli scooter modellerinden birini tercih edebilirsin. Taban ve gövdenin daha dengeli olmasına imkân tanıyan 3 tekerlekli scooter, hareket ve manevra kabiliyetini de arttırıyor. Bu sayede çocuklar düz ilerlediğinde ya da sağa–sola dönüşlerde net ve güvenli bir açıyla eğilebilir, dengesini kaybetmiyor. Gidon kolundaki eğim ve plastik elcikler ise çocukların scooterı daha rahat kavrayabilmelerine yardımcı oluyor. Scooter tekerleklerinin silikon yapısı, zeminden gelen darbeleri emerek daha rahat ve konforlu bir sürüş deneyimi sağlıyor. Yüksekliği ayarlanabilen gidon, hızlı büyüyen çocuklar için özel olarak tasarlanıyor ve bu özellik daha uzun süreli kullanım sağlıyor. Üç tekerlekli scooter modellerini ağırlığı 20 kilogramı geçmeyen ve boyu 80 cm'den 115 cm'ye kadar olan çocuklar güvenle kullanabiliyor. Ancak, özellikle küçük çocukların mutlaka kask, dizlik, dirseklik gibi scooter aksesuarları kullanmasına dikkat etmelisin.

İKİ TEKERLEKLİ SCOOTER MODELLERİ

Çocuklar iki tekerlekli scooterları, 4 yaşından başlayarak yetişkin olana kadar kullanabiliyor. İki tekerlekli scooter almadan önce, çocuğunun fiziksel gelişimine ve yaş aralığına uyup uymadığını mutlaka kontrol etmelisin. Scooter sürmeye 3 tekerlek ile başlayan çocukların denge kabiliyetini arttıran iki tekerlekli scooter modelleri, çocuklara iki tekerlek üzerinde gitmenin heyecanını yaşatıyor ve daha hızlı ilerlemelerine imkân tanıyor. Ancak çocuk ilk kez scooter sürecek ise bu deneyimde mutlaka sabırlı olmalı ve ona zaman ayırmalısın. Birkaç antrenmandan sonra hem scootera alışacak hem de sürebildiğini gördükçe cesaret kazanacak. Boyu 95 cm ila 130 cm arasında olan ve ağırlığı 50 kg'a kadar olan çocuklar, 4-6 yaş scooter modellerini tercih edebilir. 6- 9 yaş arası çocuklar için tasarlanan scooterlarda ise hız daha ön planda oluyor. Tekerlekler pratik kullanım avantajı sağlarken, kolay hareket edebilen gidon sayesinde çocuklar daha rahat ve güvenli dönüşler yapabiliyor. Bazı scooter modellerinde bulunan fren ve süspansiyon sistemi çok daha konforlu bir sürüş zevki sağlıyor. Boyu 110 cm'den 150 cm'ye kadar olan 100 kg olan çocuklar rahatlıkla kullanabiliyor. 9 - 14 yaş arası çocuklar için tasarlanan scooterlar yetişkin scooterı özelliklerine sahip. Boyu 145 cm ila 185 cm arasında olan çocuklar için tasarlandığından neredeyse herkes tarafından kullanılabiliyor. Hızı ve manevra kabiliyeti son derece yüksek. Bir eğlence ve spor aracı olduğu kadar, şehir içinde ulaşım için de rahatlıkla kullanılabiliyor. Sen de böyle bir model tercih ederek çocuğuna ortak olabilir, hatta bir tane de kendin için alarak birlikte scooter sürmenin keyfini çıkarabilirsin. Farklı scooter aksesuarları ile çocuğunun scooterını kişiselleştirmesine yardımcı olabilirsin.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR