ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Uyku Tulumu Çeşitleri İle Etkili Koruma Sağlayın

Kamp malzemeleri listesi yapılırken, konfor ve hijyen açısından büyük kolaylık sağlayan uyuma üniteleri, öne çıkan malzemeler arasında yer alır. Uyku tulumları, konfor seviyesini artıran doğa kamp malzemeleri arasında yer alan en önemli ekipmanlarından biridir. Uyku tulumu çeşitleri, outdoor etkinlikler süresince iyi bir ısı yalıtımı sağlamak üzere tasarlanır. Uyku tulumları vücut ısısının dışarı aktarılmasının önüne geçerek, gece boyunca ideal vücut ısısını korumanıza yardımcı olur. Tulumların 4 farklı ısı değeri bulunur. Bu değerler üst limit, konfor, düşük limit ve ekstrem değer olarak ifade edilir. Üst limit, uyku tulumu içinde rahatlıkla uyuyabileceğiniz en düşük sıcaklık değerini simgeler. Konfor değeri, tulumun içinde rahatlıkla uyuyabileceğiniz ideal sıcaklık değerini ifade eder. Alt limit, hayati fonksiyonlar etkilenmeden, 8 saat kesintisiz uyku sağlanabileceği ısı değerini gösterir. Ekstrem limit özelliklerine sahip uyku tulumları ise profesyonel dağcılık aktivitelerinde sıklıkla tercih edilen malzemeler arasında yer alır. Ekstrem limit, uyanık bir şekilde tulum içerisinde soğuktan korunarak hayatta kalabileceğiniz minimum ısı değerini temsil eder. Uyku tulumlarının mumya tipi ve yorgan tipi tulumlar olmak üzere farklı modelleri bulunur. Mumya tip uyku tulumları, omuz tarafından geniş ve ayak bölümüne doğru daralan bir kesime sahiptir. Mumya tip tulumlarda darlaşan bölümlerde daha az hava bulunduğundan, bu tulumlar daha sıcak tutar. Aynı zamanda kış aktivitelerinde daha konforlu bir uyku deneyimi sunar. Uyku tulumlarının işlevselliği, yapıldıkları malzemeler ile de doğrudan ilgilidir. Elyaf ve kaz tüyü uyku tulumu yapımında en çok kullanılan malzemelerdir. Elyaf uyku tulumu, ıslandığında da ısı yalıtımı özelliğini korur. Uyku tulumları, kadın ve erkek tulumları olarak farklı seçeneklerle sunulur. Bunun nedeni erkek ve kadınların vücut ısılarının farklılık göstermeleridir. Uyku tulumu seçerken anatomik yapının da göz önünde bulundurulması önemlidir. Anatomik yapınızla uyumlu bir uyku tulumu seçmeniz daha etkili bir ısı yalıtımı elde etmenize destek sağlar. Farklı piknik ve kamp malzemeleri markaları tarafından kullanıcı beğenisine sunulan birçok uyku tulumu modeli bulabilirsiniz. Uyku tulumlarına ek olarak, çadır içinde veya dışında, zemin hijyeni sağlamak için kamp matı ürünleri de kullanılabilir. En çok tercih edilen ekipmanlar arasında bulunan matlar, pikniklerde veya kamp aktivitelerinde dış mekanlarda vakit geçirirken, hijyenik bir şekilde oturulmasını sağlarken, çadır içinde kullanıldığında zemin soğuğundan korunmada önemli rol oynar.   

UYKU TULUMU SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Uyku tulumu tercihi, yapılması planlanan aktiviteye göre değişir. Örneğin kampçılık yapıyorsanız uyku tulumu seçimini konfor açısından yüksek olanlardan yana yapmanız gerekir. Tırmanış veya doğa yürüyüşü

Uyku tulumu kamp sporu için oldukça elzemdir. 

Uyku tulumu seçerken dikkat etmeniz gereken temel nokta uyku tulumlarının üzerinde bulunan ısı dereceleridir. Bu derecelerden üst limit; standart bir erkeğin terlemeden uyuyabileceği maksimum ısı değerini belirtir. Alt limit; standart bir erkeğin 8 saat boyunca rahatça uyuyabileceği ısı değerini ifade eder.

Konfor sıcaklığı; standart bir kadının rahatça uyuyabileceği ısı değerini gösterir. Ekstrem sıcaklık; standart bir kadının uyku tulumunun içinde hipotermi riski olan bir sıcaklık derecesinde yaklaşık altı saat hayatta kalabileceği ısı değeridir.

Uyku tulumunu kullanacak kişinin cinsiyeti de kamp tulumu seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurdur. Kadın ve erkeklerin vücut ısıları birbirinden farklı olduğu için uyku tulumları da farklıdır. Kadın uyku tulumları standart 1.68 boyunda, uzun modellerde ise 1.83 boyundadır. Kadın uyku tulumlarının ayak kısmında ekstra ısı yalıtımı bulunur.

Bu tulumların, erkek uyku tulumlarına göre omuz kısmı dar ve kalça kısmı geniştir. Erkek uyku tulumlarında kısa olanlar 168 cm, standart olanlar 183 cm, uzun olanlar ise 198 cm uzunluğundadır.

Aynı zamanda uyku tulumu büyükler için ve çocuklar için ayrı ayrı satılmaktadır. Unutulmaması gerekir ki uyku tulumu büyükler için erkek ve kadın uyku tulumu olarak ürün adında geçmekteyken çocuklar için olanda sadece çocuk uyku tulumu ibaresi geçer.

 

UYKU TULUMUMU NEYE GÖRE SEÇMELİYİM?

Kamp tulumu seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise uyku tulumunun üretildiği maddedir. Uyku tulumları sentetik yapılı olabileceği gibi kuş tüyünden üretilmiş de olabilir. Kuş tüyünden üretilmiş olan uyku tulumları hafif yapıları sayesinde taşıması kolay ürünlerdir.

Ayrıca hacimce küçük oldukları için de sırt çantasında kolaylıkla taşımaya elverişlidir. Bu özelliği sayesinde kuş tüyü uyku tulumları, dağcılık ve doğa yürüyüşü gibi uyku tulumunu sırtta taşımanın gerekli olduğu sporlarda kolaylık sağlar.

Sentetik uyku tulumları özellikle nemli hava koşullarında çok iyi yalıtım sağlar. Islansa bile ıslaklığı tulumun içine geçirmeyen sentetik kamp tulumları, ağır ve hacim olarak geniş bir yapıya sahiptir. Sırt çantasında uzun süre taşımaya çok elverişli değildir.

Kuş tüyü uyku tulumlarına nazaran fiyatları daha uygun olmakla beraber, dayanıklılık anlamında ise kuş tüyü tulumların gerisindedir. Sentetik uyku tulumu temizliği, kuş tüyü uyku tulumlarına göre daha kolaydır. Pratik bir şekilde çamaşır makinesinde yıkanabilirler.

Uyku tulumları, dikdörtgen kesim ve mumya kesim olmak üzere ikiye ayrılır. Hangi kesimde uyku tulumunu tercih edeceğinize gideceğiniz bölgenin mevsim özelliklerine göre karar vermeniz gerekir. Mumya tipi uyku tulumu modelleri, özellikle soğuk havalarda kolaylıkla ısınmanızı sağlarken baş kısmından ayak kısmına doğru daralan yapısı ile dikdörtgen kesim uyku tulumlarına göre daha düşük konfor sunar.

Dikdörtgen kesim uyku tulumları ise ilkbahar ve yaz aylarında kullanabileceğiniz, oldukça konforlu uyku tulumlarıdır. Isınma yönünden avantaj sağlaması ve pratik kullanım özelliği ile mumya tipi uyku tulumları daha çok tercih edilir.

YAZLIK UYKU TULUM VE KIŞLIK UYKU TULUMU

Uyku tulumu seçerken gideceğiniz sezona göre yazlık uyku tulumu veya kışlık uyku tulumu modelleri arasından seçebilirsiniz. Yazlık uyku tulumu modellerimiz ve kışlık uyku tulumu modellerimiz derecelerine göre ayrılmaktadır. Kamp severler kamp atmak için genel olarak yaz dönemlerini tercih ettikleri için yazlık uyku tulumu çeşitlerimiz kullanıcılarımız tarafından daha çok tercih edilmektedir. Her mevsim kamp kullanacaksanız hem düşük derecelere dayanan bir kışlık uyku tulumu hem de yüksek derecelerde size yeterli gelecek bir yazlık uyku tulumu almanız da fayda var.

İster dağcılık, trekking, tırmanış gibi bir doğa sporu için ister sadece doğa içinde huzur için vakit geçirmek için kamp yapıyor olun, kamp malzemeleri arasında kilit rolü oynayan önemli parçalardan biri uyku tulumları oluyor. Kamp için tulumu yanınızda kesinlikle taşımanız gereken bir ekipmandır. Gecesi gündüzü çok sıcak, nemli ortamların yaz mevsimleri dışında diğer zamanlar soğuktan, gecenin ve erken sabah saatlerinin serinliğinden korunmak için kullanılan Kamp tulumu çeşitlerini seçerken öncelikle bilmeniz gereken hangi hava koşulunda kamp yapıyor olduğunuz.

Bununla birlikte farklı kalıp tasarımlarına sahip uyku tulumu çeşitlerinin hangisinde daha konforlu hissedeceğiniz, ne kadar hafif bir tercih yapmak istediğiniz de diğer önemli noktalardan oluyor. Büyük uyku tulumu, kamp uyku tulumu, kamp tulumu fiyatları hakkında güncel bilgiye online alışveriş sitemizde bulabilirsiniz.

İYİ BİR UYKU TULUMUNDA HANGİ ÖZELLİKLER OLMALIDIR?

Kaliteli ve güvenilir bir uyku tulumunun öncelikli özelliği, üzerinde Avrupa standartları tarafından test edilmiş ideal sıcaklık değerlerini taşıması oluyor. Konforlu bir pozisyonda üşümeden ve terlemeden vücut ısısının dengeli olduğu en düşük sıcaklık limitini ifade eden “ideal sıcaklık” değerlerinin tulumda olması, bu standartlar dikkate alınarak ölçüm yapıldığını gösteriyor.

İyi bir uyku tulumu aynı zamanda taşıma kolaylığı sağlayan, kamp çantanızda fazla bir yük yaratmayan ve yürümenize engel olmayan bir ağırlıkta olmasıyla da kendini gösteriyor. Taşıma kolaylığı sağlayan, olabildiğince hafif uyku tulumu modelleri, huzurlu bir spor aktivitesi sağlıyor. Bunun yanında kılıfının içindeyken olabildiğince az yer kaplaması ve kolay katlanabilir olması da iyi bir uyku tulumunda olması gereken diğer özellikler arasında bulunuyor.

Kamp aktiviteleri sonrasında uyku tulumları, çeşitli etmenlere bağlı olarak kirlenip tozlanıyor. Tulumların çamaşır makinesinde gönül rahatlığıyla yıkanabilir özelliğe sahip olmaları da kullanım deneyimini konforlu yapan bir faktör oluyor. Yıkama sürecinde yıkama talimatlarına uygun bir işlemden geçmesi de doğru kullanım için önem arz ediyor.

Uyku tulumları aynı zamanda rahat bir uyuma rahatlığı sağlayabilmesi açısından ergonomik boyutlara, havalandırmayı destekleyen entegre fermuar gibi işlevsel detaylara da sahip olmalı. Örneğin; 2 adet çift ‌kürsörlü 3/4 fermuar tarzı, tulum içinde daha fazla hareket özgürlüğü ve konfor sağlayarak keyifli uyunmasına imkan tanıyor.

İyi bir uyku tulumunda olması gereken bir diğer özellik, tüketici haklarının korunmasını destekleyen garanti süresi faktörü oluyor. Olası hasarlarda ücretsiz onarıma veya ürün değişimine izin veren garanti hizmeti, aldığınız ürünün aynı zamanda tüketici dostu bir ürün olduğunun en önemli kanıtı sayılıyor.

HAVA ŞARTLARINA GÖRE UYKU TULUMU SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Uyku tulumu seçerken öncelikli olarak mevsim, bölge ve sıcaklık ortalamalarını dikkate almanız gerekiyor. Yazın yapacağınız kamp aktiviteleriniz için uyku tulumu ısı yalıtımı değerinin en az 5 dereceye, kış kampları için ise eksi 5 dereceye karşılık gelmesi önemli.

Bu, belirtilen sıcaklık değerlerine kadar tulumunuzun ısı yalıtımı sağlayacağı anlamına geliyor. Kamp çadırı kuracağınız bölge ekstrem hava koşullarına sahip ise yani gün içinde hem artı hem de eksi dereceli değerlere maruz kalma ihtimaliniz varsa bu durumda 3 ya da 4 mevsim özellikli uyku tulumu modellerinin seçilmesi faydalı oluyor.

Uyku tulumları kadın ve erkeklerin vücut ısıları birbirinden farklı olduğu için bu cinsiyet ayrımına göre satışa sunuluyor. Kadınların el ve ayakları erkeklere kıyasla daha çok üşüdüğü için kadınlar için üretilen kamp tulumu kadın modelleri ayak bölgesinde ekstra ısı yalıtımına sahip olarak üretiliyor. Bunun yanında kalıp ve boy farklılıkları da görülüyor.

Mumya tipi mi yoksa dikdörtgen kesimli uyku tulumu mu alacağınız konusunda kararsızsanız; mumya tipi tulumların özellikle soğuk havalarda etkin yalıtım sağladığını, dikdörtgen kesim kamp tulumlarının ise ilkbahar ve yaz aylarında yüksek olmayan yerlerde kullanıma uygun olduğunu bilmeniz önemli oluyor. Farklı fermuar detayları da kafanızda karışıklık yaratıyorsa fermuar hacmi küçük olan tasarımların ısı yalıtımını daha sağlıklı bir şekilde yaptığını bilmenizde fayda var.